2. 10. 2020 – Piatok 17.00

SNG – Zvolen, Kráľovská sieň Zvolenského zámku

„Sisa a sivý holub pre 53 strún“

Kompozície skladateľky, flautistky a herečky Sisy Michalidesovej sú silnou inšpiráciou pre mnohých slovenských umelcov. V tomto prípade sa do ich interpretácie pustilo duo nevšednejšej kombinácie nástrojov, pozostávajúce z harfy Márie Kmeťkovej a gitary Pavla Berezu. Práve intimita súznenia samotných strún v kooperácii s brilantnou technikou interpretov prináša do hudby nielen rozmanité odtiene polôh farebnosti súzvuku týchto nástrojov, ale i prazvláštnu emočnú esenciu.

Sú to piesne, pesničky, často miniatúry, v ktorých sa dá extrapolovať celý svet, tak, ako sa v kvapke vody odráža celý horizont.  Sisa Michalidesová netlačí na pílu expresivity, ani nenecháva emócie stvrdnúť v katalepsii minimalizmu.  Tieto piesne sú malé organizmy, ktoré žijú svoj čistý život a vypovedajú  svoju správu o tom, že svet môže byť aj miesto, ktoré stojí za to.

Mária Kmeťková – harfa

Harfistka MÁRIA KMEŤKOVÁ je absolventka VŠMU v Bratislave. V sólovej oblasti sa venuje najmä súčasnej klasickej hudbe 20. a 21. storočia. Medzi „menej klasické“ projekty patrí okrem spolupráce s Andreou Bučko napríklad trio Cinnamon, alebo duo s Pavlom Berezom, kde ťažiskom ich spolupráce je najmä interpretácia autorských skladieb Sisy Michalidesovej. Okrem koncertnej činnosti pôsobí Mária Kmeťková aj ako štúdiový hráč a príležitostne hosťuje v mnohých slovenských orchestroch.

Pavol Bereza – gitara

PAVOL BEREZA patri medzi popredných slovenských gitaristov. Okrem dlhoročnej spolupráce so špičkou slovenskej jazzovej scény, (Milo Suchomel, Erik Rothenstein, Adriena Bartošová, Sisa Michalidesová) je Pavol Bereza vďaka svojej žánrovej neohraničenosti i súčasťou mnohých netradičných spoluprác a fúzií plných kreatívneho experimentu. Okrem bohatej koncertnej činnosti pôsobí veľmi aktívne i ako štúdiový hráč.

© 2020 Festival peknej hudby