Skip to main content

23. 7. 2021 – Piatok

19.00 Zvolen, Stĺpová sieň Zvolenského zámku

 • Peter Breiner – klavír

 • Eugen Prochác – violončelo

Program:

 • Johann Sebastian Bach / Dave Brubeck:
  Preludium a fuga d mol

 • Antonín Dvořák: Klavírne transkripcie     
  Symfonia č. 8, G dur, op. 88 – Allegretto grazioso
  Koncert pre husle a orchester a mol, op. 53 – Adagio, ma non troppo
  Serenáda op. 22 – Tempo di Valse
  Vy malí, drobní ptáčkové z cyklu Večerní písně op. 31, č. 2
  Slovanský tanec op. 72, č. 2
  Koncert pre violončelo a orchester, op.104 – Adagio ma non troppo

 • Peter Breiner: Slovenské tance
  Humenansky koscelok
  Na Kralovej holi
  Snila se mi v Americe novina
  Oddavac me budu
  Uspávanky

 •  z albumu Caressing Your Soul
  Latvian Romance
  Upper West Sad
  A Greyish Sonnet
  Follow My Heart
  Actresses Are Going Home
  A Little Snowflake

 • z albumu A Journey
  We Reached This Far

Peter Breiner

Dirigent, klavirista, skladateľ , aranžér a publicista Peter Breiner je jedným z najnahrávanejších hudobníkov sveta (vyše 200 CD titulov, viac než 2 milióny predaných nosičov a stovky miliónov streamov).

Dirigoval, často zároveň hrajúc na klavíri, renomované orchestre, napr. Kráľovskú filharmóniu v Londýne, Jeruzalemský symfonický orchester, Symfonický orchester Nového Zélandu, Bournemouthský symfonický orchester, Queenslandský symfonický orchester, Národný orchester Lille, Hongkongskú filharmóniu, Moskovský symfonický orchester, Ukrajinský štátny symfonický orchester, Maďarský národný rozhlasový orchester, Poľský rozhlasový orchester, a mnoho ďalších na Slovensku, v Európe, Ázii a v Severnej Amerike.

Jeho komerčne najúspešnejšími projektmi sú barokové úpravy pop melódií – suity Beatles Go Baroque, Elvis Goes Baroque a Christmas Goes Baroque I., II.

Breinerove úpravy národných hymien zneli na Letných olympijských hrách v Aténach (2004) a nelegálne aj na LOH v Pekingu (2008) Hymny nahral pre vydavateľstvo Naxos (10 CD).

Medzi najvýraznejšie vydané albumy patria aj Breinerove orchestrálne úpravy diel Musorgského (Obrázky z výstavy, Piesne a tance smrti, Detská izba) a Čajkovského (suity z opier Vojvoda, Piková dáma), ktoré nahral Novozélandský symfonický orchester pod Breinerovou taktovkou. Ich nahrávka bola zdokumentovaná vo filme režiséra Sashu Santiaga Bask.

V tom istom obsadení boli nahraté aj tri CD úprav Janáčkových opier (Naxos), ktoré získali celosvetový ohlas a vynikajúce hodnotenia v prestížnych hudobných magazínoch a svetovej tlači (Gramophone; Chicago Tribune album zaradil medzi 10 najlepších CD r. 2009).

Breinerove skladby a aranžmány sú každodenne uvádzané na koncertoch po celom svete a vysielané v stovkách rozhlasových staníc. Je autorom hudby k mnohým filmom slovenskej, kanadskej i americkej produkcie (Anna zo Zeleného domu, Pianistova dcéra, Čarovná flauta). Jeho hudba je často podkladom choreografií popredných baletných súborov (American Ballet Theatre, Houston Ballet, Queensland Ballet, Ballet am Rhein, Ballet Jorgen Canada, Manila Ballet, Royal Ballet (GB) a iné) a mnohokrát sa objavila aj v populárnych amerických TV programoch.

Ako skladateľ je autorom desiatok diel sólových, komorných a orchestrálnych a je aj autorom troch muzikálov. K najväčším Breinerovým projektom patrí jeho suita pre veľký symfonický orchester Slovak Dances, Nasty and Nice (Slovenské tance, pochabé i smutné) pozostávajúcej zo 16 tancov, založených na slovenských ľudových piesňach. Okrem orchestrálnej verzie (festival Pohoda) bol tento projekt bol prezentovaný v najrozličnejších podobách – pre sólo klavír, sláčikové duo a trio, ba dokonca aj jazzové trio (Breinerove trio Triango s huslistom Stanislavom Palúchom a akordeónistom Borisom Lenkom, existujúce od roku 2005) a ľudové nástroje. Slovenské tance boli v roku 2016 prezentované aj legendárnej Carnegie Hall v New Yorku a ako celovečerný balet v Slovenskom národnom divadle v sezónach 2015-2019 a nahrané Slovenskou filharmóniou pre vydavateľstvo Naxos. Slovenská filharmónia predviedla toto dielo aj koncertne v máji 2021.

V roku 2020 začal Breiner nahrávať a vydávať novú sériu nahrávok pod názvom Calm Romantic Piano. Prvá, nazvaná Caressing Your Soul bola pre sólo klavír, druhú nahral s Kráľovskou filharmóniou v Londýne pod názvom A Journey a najnovšia obsahuje klavírnu hudbu Breinerovho skladateľského pradeda, Antonína Dvořáka. Séria už dosiahla milióny streamov.

Peter Breiner je absolventom košického konzervatória (klavír, skladba, dirigovanie, bicie) a VŠMU v Bratislave, kde bol posledným žiakom Alexandra Moyzesa. V r. 1992-2007 žil v kanadskom Toronte, potom sa presťahoval do New Yorku, kde bol, okrem iného, aj kurátorom a producentom populárneho cyklu komorných koncertov Sounds of Serendipity. V júli 2020 sa presťahoval do Londýna, kde žije aj teraz.

V roku 2018 mu prezident Slovenskej republiky udelil najvyššie štátne vyznamenanie – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.


Pošli odkaz prostredníctvom