Skip to main content

29. 7. 2023 – Sobota


SISA MICHALIDESOVÁ / 53 STRÚN

Kompozície skladateľky, flautistky a herečky Sisy Michalidesovej sú silnou inšpiráciou pre mnohých slovenských umelcov. V tomto prípade sa do ich interpretácie pustilo duo najvšednejšej kombinácie nástrojov, pozostávajúce z harfy Márie Kmeťkovej a gitary Pavla Berezu. Práve intimita súznenia samotných strún v kooperácii s brilantnou technikou interpretov prináša do hudby nielen rozmanité odtiene polôh farebnosti súzvuku týchto nástrojov, ale i prazvláštnu emočnú esenciu. Sú to piesne, pesničky, často miniatúry, v ktorých sa dá extrapolovať celý svet, tak, ako sa v kvapke vody odráža celý horizont. Sisa Michalidesová netlačí na pílu expresivity, ani nenecháva emócie stvrdnúť v katalepsii minimalizmu. Tieto piesne sú malé organizmy, ktoré žijú svoj čistý život a vypovedajú  svoju správu o tom, že svet môže byť aj miesto, ktoré stojí za to.


Účinkujú:

MARIA KMEŤKOVÁ – harfa
PAVOL BEREZA – gitara
ROBERT VIZVÁRI – kontrabas

Súčasťou koncertu bude:

KRST CD SISA / 53 STRÚN
KRSTNÝ OTEC EUGEN PROCHÁC

Narodená 1983 v Bratislave, študovala na Konzervatóriu v Bratislave flautu, herectvo, špeciálnu kompozíciu. Na Berklee collage online kurzy: Orchestration 1, Orchestration 2, Music Composition for Film and TV 1, Music Composition for Film and TV 2, Arranging: Advanced Horn Writing.

Ako skladateľka
Skomponovala hudbu k filmom Zima kúzelníkov (STV), Sisa a Sivý holub (autobiografický dokument), Malé oslavy (kinofilm), Zradení (STV), Leto (VŠMU), česko- slovenský seriál Kriminálka z 5.C (STV), scénickú hudbu k inscenáciám Malé manželské zločiny (divadlo L+S), Partybreakers (SND), Deus ex machina (Divadlo Mimo) a O psíčkoch a mačičkách (divadlo Úsmev), Červená princezná (Astorka), Trzy Swinky (Teatr im. H. Ch. Andersena, Lublin), Niečo málo o ženách (Prešporské divadlo), Fantázia (Ludus), Truth story (Trnavské divadlo), Zimná rozprávka (Nová scéna), Gazdova krv (Astorka), Agatha Christy (Divadlo Aréna), Das Ding (Divadlo Aréna), Misky strieborné, nádoby výborne (Študio 12), Klauni v pekle, Haló mimozemšťan?!´,  Silent rhapsody, Magický dom Madam Dragany (divadlo Úsmev), Ťapákovci (Divadlo J.G.Tajovského – Prešov).

Je autorkou hudby k detskému projektu Veľkí herci malým deťom, 3 plus 1 (jazz-fussion), Zimní kúzelníci (autorská filmová a scénická hudba), Sisa a Sivý holub, Zimná rozprávka, Expresie, (jazz fusion), Dream Rhapsody (jazz), Chloe (jazz), Colours od Solitude (jazz). Spolupracovala na hudbe k hre Vykúpenie (SND).Venuje sa komponovaniu hudby k reklamným spotom, zvučkám v rádiu a hudobnej produkcii k televíznym seriálom.
– Autorka 12tich autorských CD.
– za CD Chloe získala cenu Esprit, za najlepší jazzový album roku 2017, taktiež za album Dream Rhapsody (2015).
– nominovaná na cenu Krištáľové krídlo za CD Chloe (2017) 

Ako hudobníčka účinkovala v skupinách – 3 plus 1, Zimní kúzelníci (BJD 2010), Juraj Griglák and band, Remedios (BJD 2005), Richard Müller, Exfónia, Chill pill – Andrej Šeban, Zuzana Suchánková band, Sisa´s food (BJD 2003), Szidi Tobias band.

Mária Kmeťková
harfa

je absolventka VŠMU v Bratislave. V sólovej oblasti sa venuje najmä súčasnej klasickej hudbe 20. a 21. storočia. Medzi „menej klasické“ projekty patrí okrem spolupráce s Andreou Bučko napríklad trio Cinnamon, alebo duo s Pavlom Berezom, kde ťažiskom ich spolupráce je najmä interpretácia autorských skladieb Sisy Michalidesovej. Okrem koncertnej činnosti pôsobí Mária Kmeťková aj ako štúdiový hráč a príležitostne hosťuje v mnohých slovenských orchestroch.

Pavol Bereza
gitara

patri medzi popredných slovenských gitaristov. Okrem dlhoročnej spolupráce so špičkou slovenskej jazzovej scény, (Milo Suchomel, Erik Rothenstein, Adriena Bartošová, Sisa Michalidesová) je Pavol Bereza vďaka svojej žánrovej neohraničenosti i súčasťou mnohých netradičných spoluprác a fúzií plných kreatívneho experimentu. Okrem bohatej koncertnej činnosti pôsobí veľmi aktívne i ako štúdiový hráč.

Róbert Vizvári
kontrabas

má vo svojej hre osobitú zvukovosť. Počujete ju v jeho frázovaní a farbách, ktoré dosahuje – je to sen každého hráča, dostať sa k unikátnemu, rozpoznateľnému zvuku. Jeho muzikalita je vzácna a môže si dovoliť často viac ako bežne pripúšťa zápis v partitúre – vklad tohto kontrabasistu je subjektívny a rozlíšiteľný. Jeho album Pocta Františkovi Hertlovi dokazuje, že na Slovensku patrí medzi najlepších kontrabasistov.

fph-sisa-29-07-2023-
fph-sisa-29-07-2023-
fph-sisa-29-07-2023-
fph-sisa-29-07-2023-
fph-sisa-29-07-2023-
fph-sisa-29-07-2023-
fph-sisa-29-07-2023-
fph-sisa-29-07-2023-
fph-sisa-29-07-2023-
fph-sisa-29-07-2023-
fph-sisa-29-07-2023-
fph-sisa-29-07-2023-
fph-sisa-29-07-2023-
fph-sisa-29-07-2023-
fph-sisa-29-07-2023-
fph-sisa-29-07-2023-

Foto: Peter Hladký, Milan Julény


Pošli odkaz prostredníctvom